(2012 - 2013) 8-1, Зоран Христић

-Врати се-

Зоран Христић је композитор савремене музике. Дуго је био у статусу слободног уметника. На иницијативу је композитор савремене музике. Дуго је био у статусу слободног уметника. На иницијативу Душана Радовића од 1979. године био је уредник, водитељ и оснивач Концерта Студија-Б, од 1982. до ‘89. године био је главни музички уредник Радио Београда, а потом је прешао на РТВБ, касније РТС где је био главни и одговорни уредник у Музичкој редакцији до 1995. године. Био је уметнички директор и селектор фестивала БЕМУС- и Мокрањчеви дани. Учинио је много на унапређивању Сабора трубача у Гучи. Нарочито се истакао у области сценске, филмске и позоришне музике.
Зоран Христић је музичко школовање започео у најранијем детињству. Свирао је клавир, а прва композиција коју је написао била је Игра за клавир, настала 1949. године. Са петнаест година Христић је написао Токату за клавир са којом је победио на студентском конкурсу, после чега је уписао композицију на Конзерваторијуму Ђузепе Верди у Милану, у класи проф. Никола Кастиљонија (Niccolo Castiglioni), да би студије наставио на Музичкој академији у Београду у класи проф. Станојла Рајичића, где је дипломирао 1963. године. За најбољи дипломски рад Наслови за хор и оркестар, добио је престижну награду Стеван Христић.

Линк за слику

Линк за музику